Amazon Sales Rank Chart

Amazons försäljningsrankning diagram 2022

Amazon är e-handelsmarknaden nummer 1 i världen med hundratals miljoner listade produkter. Denna sort ger kunderna chansen att söka och hitta de produkter de behöver. Och även om denna sort är bra för kunderna, är den inte bra för säljare eftersom det betyder stor konkurrens.

Som Amazon-säljare vill du veta hur du sticker ut från resten. Du vill veta vilka produkter som kommer att sälja mest så att du kan göra en bra vinst. Alla är ju ute efter pengarna.

Lyckligtvis har vi Amazon Sales Rank Chart 2022. Detta diagram visar hur varje produktkategori rankas på Amazon. Det hjälper dig att förstå var dina produkter rankas, uppskatta försäljningen och om du behöver välja en annan kategori. Om du ska börja sälja på Amazon hjälper försäljningsrankningsdiagrammet dig att välja rätt nisch.

Vad är Amazon Sales Rank?

Amazon Sales Rank är en dröm som går i uppfyllelse för alla säljare. Den visar produktens nuvarande rang på marknaden. Ju närmare den är #1, desto snabbare säljer den slut. Allt beror dock på produkten som säljs eftersom varje produkt är annorlunda. Hantverksmaterial med en försäljningsrankning på 300 000 kan nämligen säljas flera gånger i veckan, men en heminredning med samma försäljningsrankning säljer några gånger om året.

Du förstår, typen av produkt spelar en viktig roll för att sälja framgång. Det är därför du inte bör lita enbart på rankningen utan också överväga produktkategorin. Och för att bättre förstå försäljningsrankningen behöver du Amazon Sales Rank Chart.

Betydelsen av Amazon Sales Rank Charts

Amazon Sales Rank Charts har alltid varit populära bland säljare. De visar hur produktkategorier rankas på marknaden och fungerar därmed som en guide till säljare för att välja rätt produkter att sälja. De hjälper dem att fatta rätt inköpsbeslut och ställa in parametrar när de söker efter produkter att sälja på Amazon.

Amerikanska Amazon Sales Rank Chart (uppdaterad 1 november 2021)

KategoriTopp .5%Topp 1%Topp 3%Topp 5%Topp 10%Topp 25%Totala
Apparater4,4678,93426,80244,67089,340223,351893,404
Konst, hantverk och sömnad55,984111,969335,907559,8441,119,6892,799,22211,196,889
Automotive138,000276,001828,0031,380,0052,760,0096,900,02327,600,091
Baby produkter14,29528,59085,769142,948285,897714,7422,858,968
Skönhet &Personlig vård48,06196,123288,368480,614961,2282,403,0719,612,282
Böcker426,876853,7522,561,2564,268,7618,537,52121,343,80385,375,213
CD-skivor och vinyl39,90079,800239,400399,000798,0001,995,0007,980,001
Mobiltelefoner &Tillbehör85,568171,136513,407855,6791,711,3574,278,39417,113,574
Kläder, skor och smycken757,0681,514,1354,542,4067,570,67715,141,35437,853,385151,413,540
Elektronik86,119172,238516,715861,1911,722,3824,305,95617,223,823
Allt annat52,540105,080315,240525,4011,050,8022,627,00410,508,016
Livsmedel &Gourmetmat16,53733,07499,221165,368330,736826,8403,307,361
Handgjorda produkter11,07422,14966,446110,743221,487553,7162,214,865
Hälsa &Hushåll42,69285,383256,150426,917853,8342,134,5858,538,341
Hem & Kök495,173990,3462,971,0394,951,7329,903,46324,758,65999,034,634
Industriellt och vetenskapligt67,060134,121402,363670,6041,341,2093,353,02213,412,089
Filmer och TV26,79053,580160,741267,902535,8041,339,5105,358,039
Musikinstrument9,01818,03554,10690,176180,352450,8801,803,521
Office-produkter48,25996,518289,554482,591965,1812,412,9539,651,810
Uteplats, gräsmatta och trädgård60,974121,948365,844609,7411,219,4813,048,70312,194,813
Husdjur förnödenheter27,38854,776164,327273,878547,7551,369,3885,477,552
Programvara8721,7455,2348,72317,44643,615174,459
Sport & Utomhus149,055298,110894,3301,490,5492,981,0997,452,74729,810,988
Verktyg & Hem förbättring118,906237,812713,4351,189,0582,378,1155,945,28823,781,150
Leksaker & Spel39,28978,579235,736392,894785,7881,964,4707,857,878
Tv-spel5,00710,01330,03950,065100,130250,3251,001,300
Summor2,826,9735,653,94616,961,83828,269,73056,539,460141,348,650565,394,601

Kanada Amazon Sales Rank Chart (uppdaterad 1 november 2021)

KategoriTopp .5%Topp 1%Topp 3%Topp 5%Topp 10%Topp 25%Totala
Automotive16,57333,14799,441165,734331,469828,6723,314,687
Bebis3,1056,21018,63131,05262,105155,262621,048
Skönhet &Personlig vård9,28418,56755,70292,836185,673464,1821,856,726
Böcker87,956175,912527,736879,5601,759,1194,397,79917,591,194
Kläder, skor och accessoarer105,290210,580631,7411,052,9012,105,8025,264,50621,058,023
Elektronik29,52959,057177,172295,286590,5731,476,4325,905,728
Allt annat10,17920,35861,075101,792203,584508,9602,035,841
Livsmedel &Gourmetmat2,4074,81314,44024,06748,135120,337481,347
Handgjord2855701,7102,8505,70114,25257,008
Hälsa &Personlig vård11,44222,88468,652114,420228,840572,0992,288,397
Hem & Kök93,951187,901563,704939,5071,879,0154,697,53618,790,145
Industriellt och vetenskapligt4,7349,46828,40547,34294,683236,708946,832
Smycken1122651082175422,167
Bagage &Väskor2412193997388
Filmer och TV4,0848,16924,50740,84581,689204,223816,892
Musik10,07720,15360,459100,765201,530503,8262,015,304
Musikinstrument, scen och studio1,9603,92011,75919,59839,19697,991391,964
Office-produkter6,44512,88938,66764,445128,890322,2261,288,903
Uteplats, gräsmatta och trädgård8,71317,42552,27687,127174,255435,6371,742,547
Husdjur förnödenheter8,19816,39749,19181,985163,970409,9241,639,697
Skor &Handväskor22451352254491,1234,493
Sport & Utomhus24,32748,654145,961243,268486,5361,216,3394,865,355
Verktyg & Hem förbättring26,06952,138156,413260,688521,3761,303,4405,213,758
Leksaker & Spel9,45918,91856,75394,588189,176472,9411,891,762
Tv-spel1,7103,42010,25917,09834,19685,489341,957
Klockor61236601192981,193
Summor475,817951,6342,854,9014,758,1689,516,33623,790,83995,163,356

Brittiska Amazon Sales Rank Chart (uppdaterad 15 juni 2021)

KategoriTopp .5%Topp 1%Topp 3%Topp 5%Topp 10%Topp 25%Totala
Automotive30,09560,190180,571300,951601,9021,504,7566,019,024
Baby produkter9,49618,99156,97494,957189,915474,7861,899,145
Skönhet19,70139,402118,207197,011394,022985,0553,940,218
Böcker230,043460,0861,380,2592,300,4324,600,86511,502,16246,008,646
Näringsliv, industri och vetenskap9,15618,31354,93991,565183,130457,8251,831,298
CD-skivor och vinyl23,50447,008141,025235,042470,0841,175,2104,700,840
Kläder132,549265,098795,2941,325,4902,650,9816,627,45226,509,807
Datorer & Tillbehör20,29140,582121,746202,910405,8201,014,5504,058,199
DIY & Verktyg48,22496,447289,342482,236964,4722,411,1809,644,721
DVD – och Blu-ray6,93413,86841,60469,340138,680346,7001,386,800
Elektronik & Foto42,43884,877254,630424,383848,7662,121,9158,487,661
Allt annat14,88429,76789,301148,835297,670744,1762,976,704
Mode6,24612,49337,47862,464124,928312,3201,249,281
Trädgård & Utomhus19,29438,588115,764192,941385,881964,7033,858,812
Livsmedelsaffär8,13916,27748,83281,387162,774406,9361,627,742
Handgjorda produkter1,5023,0059,01415,02430,04775,118300,473
Hälsa &Personlig vård14,88029,76089,279148,798297,595743,9882,975,950
Hem & Trädgård14,91729,83489,503149,172298,344745,8612,983,444
Hem & Kök126,645253,290759,8701,266,4502,532,9006,332,24925,328,995
Smycken14,57429,14787,441145,736291,471728,6782,914,710
Stora apparater2,7905,58016,74127,90155,803139,507558,026
belysning9,34418,68956,06693,444186,887467,2181,868,872
Bagage8,96817,93753,81189,685179,370448,4241,793,697
Musikinstrument & DJ5,28010,56031,68052,800105,600263,9991,055,997
PC & Videospel2,8545,70917,12628,54457,087142,718570,873
Husdjur förnödenheter14,01528,02984,088140,146280,292700,7302,802,920
Skor &Väskor58,152116,305348,914581,5231,163,0452,907,61311,630,452
Programvara2835651,6952,8265,65114,12856,512
Sport & Utomhus44,96489,928269,785449,642899,2842,248,2098,992,837
Brevpapper och kontorsmaterial17,98535,970107,910179,850359,700899,2493,596,996
Leksaker & Spel29,83959,678179,035298,391596,7831,491,9575,967,828
Klockor4,2218,44225,32642,21084,421211,051844,205
Summor992,2081,984,4175,953,2519,922,08419,844,16949,610,421198,441,685

Mexiko Amazon Sales Rank Chart (uppdaterad november 2021)

KategoriTopp .5%Topp 1%Topp 3%Topp 5%Topp 10%Topp 25%Totala
Alimentos y Bebidas6211,2413,7246,20612,41231,031124,124
Automotriz y Motocicletas4,3128,62425,87143,11886,236215,589862,355
Bebé1,2962,5927,77612,96125,92164,803259,211
Belleza4,6999,39728,19146,98693,972234,929939,716
Deportes y Aire libre9,07718,15454,46390,772181,543453,8581,815,432
Electrónicos12,72425,44976,346127,243254,487636,2162,544,865
Herramientas y Mejoras del Hogar7,85815,71747,15078,583157,165392,9131,571,652
Hogar y Cocina23,67947,358142,075236,791473,5831,183,9574,735,828
Industria, Empresas y Ciencia1,1292,2586,77411,29022,58056,450225,799
Instrumentos Musicales9471,8955,6859,47418,94947,372189,488
Jardín5511,1033,3085,51311,02627,565110,258
Juguetes y Juegos5,61011,22033,65956,098112,197280,4921,121,966
Libros10,58321,16663,497105,828211,657529,1412,116,565
Música1,7653,53010,59117,65235,30388,258353,031
Oficina y Papelería2,6835,36616,09926,83253,663134,158536,630
Productos Handgjord2154301,2912,1524,30410,76043,038
Productos para Animales2,2924,58413,75222,91945,838114,596458,384
Ropa, Zapatos y Accesorios47,52995,058285,173475,289950,5782,376,4449,505,775
Salud y Cuidado Personlig2,7455,48916,46827,44754,894137,236548,943
Programvara971935809661,9334,83219,326
Videojuegos7411,4824,4467,41014,82037,051148,203
Summor141,153282,306846,9181,411,5292,823,0597,057,64728,230,589

Hur använder jag ett Amazon Sales Rank Chart?

Du kan använda Amazon Sales Rank Chart för produktforskning. Med hjälp av Amazon Sales Rank Charts kan du avgöra vilka produkter som säljer bra och snabbt. Detta förhindrar att du förlorar pengar på föremål som säljer långsamt eller inte riktigt säljer. Dessa diagram är utmärkta för att uppskatta efterfrågan på en produkt, vilket ger dig chansen att välja produkter som alltid kommer att vara efterfrågade. Och att besluta om kategorin är väldigt enkelt eftersom ju högre försäljningsrankning, desto mer försäljning genererar den.

Tyvärr tog Amazon bort alternativet för att bestämma antalet produkter per kategori i januari 2018. Detta gjorde det svårt att skapa försäljningsrankningsdiagram. Med det kände säljare sig förlorade och kunde inte hitta ett sätt att avgöra vilka produkter som skulle säljas.

Hur skapar jag ett Amazon Sales Rank-diagram?

Ända sedan Amazon tog bort uppgifterna om antalet produkter per kategori vände sig folk till CamelCamelCamel och Keepa när de beslutade om produktinköp. Jag säger inte att detta är dåligt eftersom informationen de ger är värdefull. De tillåter säljare att titta på en produkts historia och chansen att den fortsätter att säljas. Det verkar dock som om säljare föredrar Försäljningsrankningsdiagrammet eftersom det ger dem en bättre översikt över marknaden och hur varje kategori rankas.

Här är bra nyheter för nuvarande och framtida Amazon-säljare …

Även om Amazon har tagit bort alternativet för att enkelt bestämma antalet produkter i en kategori, finns det ett sätt att skapa ett Amazon Sales Rank Chart.

Hur?

Du måste använda Keepa!

Keepa visar antalet produkter som spåras på Amazon. Om du gör mer forskning kan du ta reda på antalet produkter som den spårar per kategori och till och med underkategori. Även om dessa data är riktigt värdefulla, presenteras de inte i ett användarvänligt format vilket gör det svårt att läsa och förstå. Dessutom presenteras den inte i en tabell som visar försäljningsrankningen i procent av varje kategori.

Så du måste göra det själv!

För att skapa ett Amazon Sales Rank Chart måste du:

  • Skapa en tabell i Excel
  • Lägg till de uppgifter Keepa gav dig
  • Lägga till en matematisk ekvation för att beräkna procentandelen i varje cell

I tabellerna ovan kan du se att vi har rankat den högsta kvartalsprocenten i huvudkategorierna. Du kan följa vårt exempel eller skapa din egen med de data du vill ha eller behöver.

Amazons försäljningsrankningsdiagram och säljarens framgång

Det råder ingen tvekan om att ha ett försäljningsrankningsdiagram hjälper dig att fatta rätt beslut när det gäller produktinköp. Det betyder dock inte att du ska lita på det 100%.

När du bestämmer dig för vilka produkter du ska sälja, överväga diagramdata, men använd också produktforskningsverktyg som Jungle Scout, Helium 10, Viral Launch och AMZScout. Använd också Keepa och CamelCamelCamel för att spåra produkters rankning på marknaden.

I själva verket kan du installera Keepa-tillägget i din webbläsare för att ha försäljningsdiagram på din Amazon-sida. Det låter dig också spåra produktpriser, ställa in prisvarningar och mycket mer.

3 faktorer som påverkar Amazons försäljningsrankning

Amazon avslöjar inte hur det beräknar försäljningsrankningen. Säljare har dock funnit att vissa faktorer påverkar det. Dessa faktorer är:

1. Kategori

Produktens försäljningsrankning beror på dess kategori. Om du säljer en fotoram i två kategorier: "Home Decor" och "Camer &Photo", kommer den nämligen att rankas bättre i den första eftersom den är mer exakt för produkten. Det är därför det är viktigt att välja rätt kategori för dina produkter när du skapar deras lista.

2. Försäljning

Detta inkluderar antalet försäljningar, försäljningstid och försäljningshistorik. När det gäller antalet försäljningar, ju mer försäljning du har, desto hög försäljningsrankning har dina produkter. När det gäller försäljningens aktualitet ökar konsekvent försäljning försäljningsrankningen medan de inkonsekventa minskar den. Och sist fungerar försäljningshistoriken som ett rapportkort som visar den tidigare försäljningen, vilket hjälper Amazon att uppskatta antalet framtida försäljningar.

3. Optimering av listning

Listoptimeringen fungerar som SEO för Amazon eftersom det gör det möjligt för säljare att rangordna sina produktlistor för sökord och driva organisk trafik. Eftersom optimerade listor driver mer trafik är chansen att någon köper dem större. Och som vi vet är mer försäljning lika med en högre försäljningsrankning.

Tips för att förbättra din produkts försäljningsrankning

1. Gör bra produktforskning

Allt börjar med att hitta rätt produkt att sälja. Du kommer antingen att vinna eller förlora spelet Amazon som säljer. Det är därför du måste göra bra produktundersökningar med ett av de populära verktygen som Jungle Scout, Viral Launch, Helium 10, AMZScout, Unicorn Smasher och liknande. Om du gör det hjälper du dig att hitta produkter som har hög efterfrågan genom låg konkurrens. Dessa produkter kommer att ge dig försäljning och tjäna pengar.

2. Optimera dina produktlistor

Optimerade produktlistor rankar produkter högre på Amazons produktsida, vilket leder till en större chans till försäljning. För att optimera dina produktlistor måste du:

  • Skriv en beskrivande produkts titel som innehåller relevanta nyckelord
  • Skriv en detaljerad produktbeskrivning som innehåller rätt nyckelord
  • Lägg till högkvalitativa bilder tillsammans med Alt-text
  • Sätt ett konkurrenskraftigt pris

3. Fokusera på daglig försäljning

Om du vill öka din försäljningsrankning måste du fokusera på din dagliga försäljning. De har en direkt inverkan på rankningen och säkerställer att den förblir konsekvent. De kommer också att resultera i långsiktig tillväxt eftersom kommer att upprätthålla mer eller mindre samma rang. Och produkter som upprätthåller en bra rang under lång tid får mer försäljning, vilket hjälper dig att växa ditt företag.

4. Marknadsför dina produktlistor

Marknadsföring, marknadsföring, marknadsföring! Det är det bästa sättet att sätta dina produkter framför konsumenternas ögon. Du kan marknadsföra dina produktlistor på olika sätt, inklusive Amazon PPC, sociala medier + annonser och giveaways.

About the Author: Dan Boom

You May Also Like

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *